Versenyengedély tájékoztató
Minden amit a versenyengedélyről és annak kiváltásáról tudni kell!
Minden amit a versenyengedélyről és annak kiváltásáról tudni kell!
A versenyengedéllyel és annak kiváltásával kapcsolatban számos tévhit kering a köztudatban. Az alábbi cikkben összeszedtük a leggyakrabban felmerülő kérdéseket, legfontosabb információkat, elmagyarázzuk, hogy mi ez, miért van rá szükség, és pontról pontra leírjuk kiváltásának menetét.
Régen is voltak gördeszka versenyek, akkor mégsem kellett engedély, most miért?
Magunk is több mint húsz éve gördeszkázunk, versenyzünk, versenyt szervezünk, így tisztában vagyunk vele, hogy anno valóban nem kellett versenyengedély ahhoz, hogy összemérhessük tudásunkat a többiekkel. Ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy napjainkban sem feltétlenül szükséges minden esetben, csak bizonyos versenyek alkalmával. Ma is számos olyan rendezvény van, amin versenyengedély nélkül is részt tudsz venni, sőt, a versenyek túlnyomó többsége továbbra is ebbe a (szabadidősport) kategóriába esik. Ilyenek például a pécsi minifélcső verseny, a Velohellride, a nemzetközi tehetségkutató versenysorozat, a World Rookie Tour állomásai, vagy a Magyar Gördeszka Bajnokság open kategóriája, csak hogy párat említsünk ezek közül.
2016-ban jött a nagy áttörés, amikor a Nemzetközi Olimpiai Bizottság felvette a gördeszkázást az olimpiai sportok közé. 2021-ben megkezdte működését a Magyar Országos Görkorcsolya és Gördeszka Szövetség gördeszka szakága, és még abban az évben lezajlott az első hivatalos Magyar Gördeszka Bajnokság, ami azóta is évről évre megrendezésre kerül.
Érthető hát, hogy a szövetség megalakulása előtt nem voltak hivatalos gördeszka versenyek, sem Magyar Bajnokság, így versenyengedélyre sem volt szükség.
Miért jó az nekem?
Erre a kérdésre több választ is tudunk adni:
Általános vagy középiskolás tanulóként, a heti öt testnevelés órából kettő kiváltható, amennyiben rendelkezel versenyengedéllyel.
Az engedély birtokában elindulhatsz a Magyar Gördeszka Bajnokságon (és ha szeretsz versenyezni, ezt kár kihagyni).
Végül, a legtágabb értelmezés szerint, nemcsak egyéni szinten előnyös, ha rendelkezel versenyengedéllyel, hiszen a hivatalos jelenlét a gördeszka sportági fejlődését is szolgálja.
Minél több versenyengedéllyel rendelkező gördeszkásunk van, a szövetség annál hatékonyabban tudja képviselni a magyar gördeszkás társadalom érdekeit a mindenkori hivatalos szervezetekkel szemben. Ezen közösség alatt pedig nemcsak a versenyzőket kell érteni, hanem mindenkit, aki így vagy úgy, de gördeszkázik. Ennek a bizonyos érdekképviseletnek a látványos és kézzelfogható eredménye az a sok beton gördeszkapálya, ami az elmúlt pár évben az Országos Görpark Program keretein belül került megépítésre, vagy az általános és középiskolás csoportok számára ingyenesen elérhető gördeszka oktatás, a Skate43.
A lényeg, hogy nem kell megijedni a versenyengedélytől. Ezelőtt is voltak gördeszkaversenyek, amelyeken versenyengedély nélkül indulhattatok, ahogy ezután is lesznek. Azonban, ha úgy érzed, szívesen támogatnád a gördeszka sportágát és kipróbálnád magad az Országos Bajnokság keretein belül is, fontos tudni, hogy csak egy engedélynyire van. :)
Az alábbiakban folytassuk a versenyengedéllyel szorosan összefüggő kérdésekkel.
Mi az a versenyengedély?
A versenyengedély a MOGGSZ által évente kiállított, a Sporttörvényben meghatározott feltételeknek megfelelő, a versenyrendszerben és a versenyeken való részvételre jogosító sportolói igazolvány.
Miért kell?
Bizonyos versenyeken csak ennek a birtokában tudsz elindulni. Ilyenek például a Magyar Gördeszka Szövetség által szervezett versenyek, kupafutamok, az Országos Bajnokság , és a FISE is.
Meddig érvényes?
18 év alatt fél évre adják a versenyengedélyt, 18 év felett egy év az érvényességi ideje.
Hogy tudom kiváltani?
Lépj be egy olyan, számodra szimpatikus egyesületbe, amely tagja a Magyar Gördeszka Szövetségnek (akár a miénkbe: Gördeszkások Klubja Sportegyesület)
Foglalj időpontot sportorvosi vizsgálatra: az Országos Sportegészségügyi Intézet oldalán regisztrációt követően tudsz időpontot foglalni.
Töltsd le a versenyengedély-kérőlapot, nyomtasd ki, majd kérd ki az egyesületed vezetőjétől a sportegyesületi tagsági könyvedet. Ezekkel menj el a sportorvoshoz, ahol a vizsgálatok elvégzése után kérj pecsétet és aláírást a versenyengedély-kérőlapodra és a tagsági könyvedbe is.
Az orvos által kitöltött, lepecsételt versenyengedély-kérőlapot és a tagsági könyved juttasd vissza az egyesületednek. Amennyiben még nem múltál el 18 éves, akkor a szüleid aláírása is kelleni fog a papírra. A kitöltött dokumentumok mellé szükséged lesz 2 db színes igazolványképre is.
A dokumentumokat az egyesületed fogja eljuttatni a Szövetséghez. Innentől kezdve ők intézik a versenyengedélyed.
FONTOS: CSAK ÉS KIZÁRÓLAG ÍGY MŰKÖDIK A FOLYAMAT! MÁSHOGY NEM!
Ha bármilyen kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, esetleg elakadtál, keress minket elérhetőségeinken és segítünk!
# Versenyengedély , sportorvosi vizsgálat , sportegyesület , Magyar Gördeszka Szövetség , MOGGSz , Magyar Gördeszka Bajnokság , verseny